Friday, January 19

CIA: Spiuni i Francës Thaçi kurdisi arrestimin e Haradinajt që t’mos merrte pjesë në inaugurimin e Trumpit

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Edhe Agjencia amerikane e intelegjencës ka reaguar pas arrestimit të liderit të AAK’së, Ramush Haradinaj, në shtetin e Francës. Reagimi i CIA’s vjen pak orë pas reagimit të presidentit amerikan, Donald Trump, i cili konstatoi se Franca ka hyrë në vallen e Serbisë.

CIA ka identifikuar rrjedhën e cila ka çuar në arrestimin e Ramush Haradinajt, i cili me herët është arrestuar edhe në Slloveni. Dhe nga të dhënat e agjencisë së intelegjencës amerikane del se në këtë veprim të policisë franceze kanë gisht shërbimet sekrete të dy shteteve, Francës dhe Kosovës.

Sipas CIA’së. arrestimi i Haradinajt ka ardhur si kërkesë nga Kosova, më saktë nga Presidenti Hashim Thaçi, i cili përshkruhet si spiun i shtetit francez. Dhe e tërë kjo si pasojë e inatit mes Thaçit e Haradinajt, e veçanërisht kohëve të fundit, pasi Haradinaj u ftua në inaugurimin e Donald Trump, kurse Thaçi jo, ani pse president i Kosovës.

Përkundër këtyre informacioneve që po qarkullojnë përtej Atlantikut, Presidenti Thaçi ende nuk ka reaguar për arrestimin e Haradinajt, ndonëse njihet për reagime të shpejta në facebook në lidhje me çdo gjë. /PamPress/

 

Share.
  • Mark K Shkreli

    U mundova te marr info nga CIA per kete por kot. Sa oper pohimin tuaj se Thaci nuki ka reagur, me duket se jeni gabim. Ju lutem shiqoni edhe nje here dhe do ta shihni reagimin e tij, maft te ashper.

  • Hashim

    Fjalet jane fllad bothe, njeriu po pjerdhe ne izolim.