Home / SHNETA

SHNETA

BIK dhe Instituti Sizmologjik: S’pati tërmet, dridhja erdhi sepse u thyen shumë arra për bakllavat e Bajramit

Instituti Sizmologjik i Kosovës dhe Bashkësia Islame e Kosovës, përmes një konference të përbashkët për media, kanë reaguar në lidhje me një tërmet të prenduar sot në orët e mesditës. Sipas shefit të Rrjetit Sizmologjik të Kosovës – Shemsi Mustafa, dhe Kryetarit të BIK’ut, Naim Tërnava, sot nuk kishte tërmet në ...

Read More »

Zbulimi shkencor: Shqiptarët ‘dhihen’ në mënyrë evropiane

Një zbulim i fundit shkencor i Institudit për Hulumtime Evropane, Fecesuale dhe Tahretiane ka pasur në fokus procesin e dhjesjes në disa popuj të Ballkanit. Hulumtuesi Garry Dehari tregon se nga studimi ka dalë që shqiptarët për dallim nga popujt e tjerë të ballkanit ‘dhihen’ në mënyrë evropiane. Hulumtuesi shqiptaro-amerikan ...

Read More »

Iliri dhe Vjosa propozojnë 5 hapa si të ushqehemi shëndetshëm

Pas propozimit pesëpikësh për daljen e Kosovës nga kriza, deputeti i VV-së, Ilir Deda, dhe ajo e LDK-së, Vjosa Osmani, kanë propozuar edhe 5 pika të tjera, por kësaj rradhe në lidhje më të ushqyerit. Në një konferencë të shkurtër, dy deputetët prezantuan propozimin pesëpikësh se si të ushqehemi shëndetshëm. ...

Read More »

Heinz Fischer dhe Johannes Hahn probleme me dioptri, nuk arritën të lexojnë pankartat e opozitës

Se kanë probleme me sytë është jo e vështirë për t’u marrë vesh, meqenëse të dy përdorin gjyzlykët. Por, duket se as ato nuk iu kryejnë punë. Presdienti austriak Heinz Fischer dhe Komisioneri për Zgjerim i BE-së, Johannes Hahn, pas fjalimeve të tyre në Kuvendin e Kosovës, të dy deklaruan se ...

Read More »

Ndodhi më në fund: Bashkohen Blero dhe Teuta

Këngëtari filozof, njëherit baba i Tarës, është bashkuar më në fund me aktoren jofilozofe, njëherit nëna e Tarës, Teutën. Një gjë e tillë ka ndodhur pas një serie lajmesh që përflitnin qysh moti një bashkim mes tyre. Në lidhje me këtë, burime të afërta me Tarën, thonë se që nga ndarja ...

Read More »