Home / OP/ED

OP/ED

Analizë e PamPress’it: Azem Vllasi, problem gjeopolitik

Rasti i plagosjes së Azem Vllasit duke se po shkakton tensione në Ballkanin edhe ashtu të shkundur politikisht kohëve të fundit.   Jo rastësisht rikthimi i nacionalizmave po prek pikërisht në korifenjtë e internacionalizmit, kësaj ideje të paepur, iluministe dhe mbarënjerëzore të Josip Brozit në shekullin e kaluar.   Fakte ...

Read More »

HYMNI GJITHËKOMBËTAR

Se si janë shqiptarët Dun t’rrijne veç n’krevat T’qijne nënen e vet Nga mëngjesi n’darkë   Edi, Edvin Rama N’vend se në spital Dhe pse është i çmendur Një popull e tall   Si flet Ilir Meta Më i ndershmi n’botë 11 tualete Bytha e tij i ndot   Thon ...

Read More »

Pra

Shkruan për PamPress: Lumir Abdixhiku a.k.a. Nutella Pra, Paska shqiptarë që i gëzohen humbjes së Kosovës, të shtetit të vet. Paska dhe të tjerë që ende pa i bë tri lojë mirë pas pranimit, sugjerojnë shuarjen e saj. S’japin shtytje për përmirësim e ngritje, për triumf, por kërkojnë dorëzim. N’gjunj, ...

Read More »

Cozmani e Noizy rrihen, Tuna me ‘zogun’ e saj krihet

Dje kam përcjellur me vemendje rastin e një përleshje që ndodhi para Swiss Diamondit mes dy grupeve reperësh, Babastas dhe OTR. Pas këtj konflikti, unë dhe Aleanca shprehëm shqetësimin tonë që midis shesheve të Prishtinës shfaqen këso skena, ku rinia jonë, artistët tanë, shtinë me armë në drejtim të njëri-tjetrit. ...

Read More »